SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål på fötter 9321117
*
nr 932 1117
Skål på fötter
Silver, AWA, 1921, diameter: 16, höjd: 8, graverad, 200g ca
Utrop:
800 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 december 2014
kl 20:56:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
9/12 07:22:02
1
Vinnande bud
- Tema
15 dec
silver
På Tema silver presenterar vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som ljusstakar, matbestick, skålar, kaffeserviser, bägare, fat, pokaler, gräddkannor, brickor och coasters, ...
Läs mer om silver
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: awa graverad silver skål på fötter ädelmetall
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:39
-
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:41
*
Skål på fötter
Läs mer om silver
nr 932 1117
Skål på fötter
Silver, AWA, 1921, diameter: 16, höjd: 8, graverad, 200g ca
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 december 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
9/12 07:22:02 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
15 dec
silver
PÃ¥ Tema silver presenterar vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver sÃ¥ som ljusstakar, matbestick, skÃ¥lar, kaffeserviser, bägare, fat, pokaler, gräddkannor, brickor och coasters, ...Läs mer om silver
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: awa graverad silver skål på fötter ädelmetall
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:39 -
4126 Parti silver
smycken, diverse
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:41